Tipy pro turisty

Přírodní park Hostýnské vrchy se vyznačuje krásnou, zachovalou přírodou. Nachází se zde poměrně hustá síť značených turistických a cykloturistických tras a několik sjezdovek, díky čemuž nabízí turistům nejen nepřeberné možnosti pěších tůr, ale také sportovní vyžití pro náročné cyklisty či rekreační lyžaře.

V letním období jsou oblíbenými cíly zejména skalní útvary, studánky (Hurbanova, Mléčná, Hladná, Veverkova atd.) a zříceniny starých hradů (Skalný, Křídlo), které lákají především milovníky přírody, klidu a sportovní turistiky. Dále je zde několik naučných stezek (Rusavské chodníčky, Hostýnské vrchy, Příroda hostýnských vrchů), poutní cesta z Velehradu na sv. Hostýn či turistická trasa Portášské chodníčky (Rusava-Bečka-Tesák-Rajnochovice-Podhradní Lhota).

V zimním období jsou návštěvníkům k dispozici lyžařské areály Rusava, Tesák a Troják a také udržované běžecké trasy.

_________________________________________________________

 

Nejbližší cíle

RUSAVA

Koupaliště RusavaJedním z nejbližších cílů je vyhčívané koupaliště v obci Rusava s tobogánem, skluzavkou a řadou dalších vodních prvků. V areálu koupaliště je umístěn moderní dětský koutek s lezeckou stěnou a průlezkami, asfaltové hřiště pro míčové hry a hřiště pro plážový volejbal. V obci je rovněž k dispozici tenisové hřiště s umělým povrchem a fotbalové hřiště. Více informací o možnostech pro turisty naleznete zde

 

POUTNÍ MÍSTO SVATÝ HOSTÝN

Svatý Hostýn je nejnavštěvovanějším poutním místem v České republice. Láká k návštěvě Baziliky Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičovy křížové cesty, nejstarší rozhledny na Moravě, Svatohostýnského muzea, Vodní kaple, monumentálního schodiště a dalších objektů. Celoročně je výchozím bodem mnoha turistických tras v krásné přírodě Hostýnských vrchů. Více informací naleznete  zde .

 

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM

V Bystřici můžete navštívit například přístupnou část interiérů bystřického zámku. V jeho prostorách se rovněž nachází městské muzeum a půjčovna kol. V městském parku Zahájené je k dispozici městské koupaliště, dětská hřiště, tenisové kurty a hřiště na minigolf. V místní části zvané Bedlina se nachází sportovně-rekreační areál, kde je možno si vybrat různě náročné značené běžecké, cyklistické a biatlonické trasy. Více informací o možnostech pro turisty naleznete zde.

 

HOLEŠOV

Město Holešov může turistům nabídnout například zámek a zámecký park, hvězdárnu, Šachovu synagogu a židovský hřbitov, Zemanovu kovárnu, Městské muzeum a galerii či Chrám Nanebevzetí Panny Marie a kostel Svaté Anny. Mnohé z těchto míst jsou součástí trasy Městského památkového okruhu, který zahrnuje prohlídku s průvodcem. Tyto prohlídky lze dohodnout na městském informačním centru (nově sídlí v zámku).

Pokud se Holešov rozhodnete navštívit, určitě si nenechte ujít prohlídku Šachovy synagogy, která patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republlice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu, která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát. Více informací o památkách naleznete zde.

_________________________________________________________

 

Vzdálenější cíle

KROMĚŘÍŽ

Kroměříž je městem historických památek, škol, umění a kultury. Často proto bývá nazýváno "Hanáckými Aténami". Je vyhledáváno návštěvníky zejména pro bohatství památek, jako jsou komplex historických zahrad a Arcibiskupského zámku, který byl v prosinci 1998 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO, Farní kostel Blahoslavené Panny Marie, Kostel svatého Jana Křtitele, Kostel svatého Mořice, Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje nebo Bezručův park. Kroměříž byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky za rok 1997. Více informací pro návštěvníky je zde.

 

ZLÍN

Krajské město Zlín se vyznačuje zejména unikátní architekturou. Turistům nabízí památkový okruh, který se skládá z prohlídky celkem 21 cílů (např.: Budova radnice, kde okruh začíná, Městské divadlo, 2 kostely, Hvězdárna, Památník Tomáše Bati - Dům umění, internáty, Sportovní komplex, Univerzita T. Bati, Zlínský mrakodrap, Areál Baťových závodů, Zámek Zlín a Muzeum jihovýchodní Moravy nebo Vila T. Bati). Jeho oučástí je také Stezka zdraví, postavená na pozemcích městských lesů pod Tlustou horou, kde se nalézá atypický lesní altán, lanová visutá lávka a pět stanovišť se cvičebními prvky (hrazdy, bradla, žebřiny, skluzavka, dětská hopsadla atd.) a vede zde několik značených přístupových tras. Přestože hlavní atrakcí jsou zde zejména architektonické památky, o sportovní vyžití a pobyt v přírodě rozhodně nepřijdete. Více informací o turistických cílech města a kraje naleznete zde.

Lidmi nejvyhledávanější atrakcí je však pravděpodobně Lešná – zlínská ZOO a zámek. Zlínská ZOO je přírodním bioparkem s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Říká se, že patří k nejkrásnějším místům celé Moravy. Součástí areálu je nádherný historický zámecký park starý více než 200 let. Nachází se zde nepřeberné množství květin, jezírek, vodotrysků a vodopádů. Parku dominuje zámek Lešná, který je proslulý dřevořezbářskou výzdobou interiérů a rozsáhlými sbírkami porcelánu a stříbra. Zlínskou ZOO a park lze navštívit ve všech ročních obdobích. Více informací o Lešné je k dispozici zde.